Sararmış kılıfları bembeyaz yapıyor! Yastıkları yenilemenin en basit yöntemi

Temizlik yaparken genellikle yataklardaki, koltuklardaki yastıklar da değiştirilir. Ancak bazen yastık kılıflarını makinede yıkasanız da sararan renklerin çıkmadığını görebilirsiniz.

Sararmaya başlayan yastık kılıfları genellikle ter, yağ, kir veya farklı nedenlerden dolayı sararabilir. Temizleme işleminde ise sarı rengin kalıcılaştığını fark edebilirsiniz. Ancak doğru yöntemler sayesinde kılıfları eskisinden daha beyaz yapmak mümkün.

Yastık kılıfları, çarşaflar ve kullandığımız diğer ürünler hem hijyenik hem de konforlu olmalı. Bu nedenle yastık kılıflarının temizliğine ayrı olarak özen gösterilmesi gerekiyor. Yastık kılıfını temizlemeden önce etiketleri kontrol etmekte de fayda var.

Yastık kılıflarında olan bazı talimatlar, işinize yarayabilir. Bu sayede sararan bölgeler için etkili bir temizlik uygulayabilirsiniz. Genellikle yüksek sıcaklıklarda yıkama ve deterjan türlerinin kullanımı önerilenler arasında yer almaz.

Sararan bölgeleri beyazlatmanın en basit yolu ise herkesin evinde bulunan bir ürün sayesinde gerçekleşiyor. Sıcak su, çamaşır suyu ve bir miktar deterjanı karıştırmak yeterli olacaktır.

Hazırladığınız karışımı bir kaba koyarak yastık kılıflarını içinde bekletmeye başlayın. Suda beklettiğiniz kılıflar sararma renginden arınmaya başlar. Çözüldükten sonra sararmış kısımları ovalayabilirsiniz. Kumaşı yıpratmaktan kaçınarak ovalamayı ihmal etmeyin.

İşlemler bittiğinde yastık kılıflarını durulamak için iyice yıkayın. Kurutmak için ise güneş ışığına bırakabilirsiniz. Güneş ışığı özellikle etkili bir beyazlatıcı görevi görebilir. Çamaşır suyuyla yapılan temizliğin ardından güneş de yastıkların beyazlamasını sağlar.

Kılıflarda oluşan sararmayı önlemek için düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. Yastık kılıfları ne kadar az değiştirilirse o kadar fazla kirlenmeye devam edebilir. Dilerseniz farklı yastık koruyucuları da kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir