TBMM Genel Kurulu’nda 2024 yılı bütçesinin maddeleri görüşülüyor

Genel Kurulda, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 14. maddesi üzerinden görüşmeler sürüyor.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bozdağ başkanlığında toplandı. Bozdağ, birleşimin başında, Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı ve sabır diledi. Yaralı askerlere de acil şifa dileyen Bozdağ, “Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, aziz milletimizin sarsılmaz birliğine, kardeşliğine, güvenliğimize yönelik hain ve alçak terör saldırısını, bu saldırıyı yaptıran bölücü terör örgütü PKK’yı ve bu terör örgütüne destek veren herkesi, her türlü karanlık gücü ve yularını elinde tutan ülkeleri lanetliyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin terörle mücadelesinin son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kesintisiz devam edeceğini vurgulayan Bozdağ, hiçbir terör saldırısının Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü, milletin birliğini ve kardeşliğini, huzur, güven ve barış ortamını bozamayacağını söyledi.

CHP’li Başarır’dan bildiri açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır da bir kez daha terörü lanetlediklerini belirtti. Başarır, şunları söyledi:

“12 evladımızı şehit verdik. Tüm partiler açıklamasını yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi bildiri yayınladı. Bizim istediğimiz şuydu: Milli Savunma Bakanı buraya gelsin en azından Meclis’i bilgilendirsin. Biz grup olarak bunu istedik. Üzülerek söylüyorum ki bakanı yine göremiyorum. Dün aslında tartışmanın temel sebebi buydu. Biz, PKK başta olmak üzere tüm terör örgütlerini lanetledik ama sayın bakanda Meclis’e olan saygısından dolayı bir izahat vermeliydi.”

 

Ayrıntılar gelecek…

Bütçe görüşmelerinin ardından gündem yoğun: Çalışan emekliye 5 bin lira; İsveç’in NATO’ya katılımı

Genel Kurulda, 11 Aralık’ta başlayan bütçe görüşmeleri, yarınki son gün görüşmelerinin ardından sona erecek. 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi Genel Kurulda oylanacak. Bütçe görüşmelerinin ardından Genel Kurul, 26 Aralık Salı günü çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi ile ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin yarım kalan görüşmelerine devam edecek.

Genel Kurul, bütçe görüşmelerinden önce 43 maddesi kabul edilen 86 maddelik teklifin diğer maddelerini ele alacak.

Ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu, Komisyon Başkanı ve AKP Ankara Milletvekili Fuat Oktay başkanlığında 26 Aralık Salı günü toplanacak. Komisyon, uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına dair kanun tekliflerini ve İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifini görüşecek.

Salı ve çarşamba günleri Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin, grup toplantıları yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*